TPSA106K010T0900
Manufacturer:
Kyocera AVX
Mfr.Part #:
TPSA106K010T0900
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 1206(3216 Metric) SMD/SMT 10 µF 10 % 10 V
ParameterValue
RoHSCompliant
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 years ago)
Schedule B8532210050
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 years ago)
TypeMolded
Capacitance10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mΩ
Tolerance10 %
PackagingReel
Height - Seated (Max)1.8 mm
Voltage Rating10 V
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C